Aşırı Hızlı, Aşırı Kolay

​Modbus cihazlarınızı çaba harcamadan PROFINET/PROFIBUS ağlara bağlayın

IIoT Çağında Protokol Dönüşümüne Dair Efsaneleri Çürütmek

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (Industrial Internet of Things, IIoT), elde bulunan mevcut verinin işletimi iyileştirme için barındırdığı potansiyelden faydalanabilmelerinde işletmelere yardımcı olur. Bilgi toplamaya dair yeni imkanlar sunan IIoT, Enerji Yönetim Sistemleri veya Tesis Yönetim ve Kontrol Sistemleri gibi yeni uygulamaların da yaygınlaşmasına önayak olmuştur. Ancak yeni fırsatlar, beraberinde yeni zorluklar da getirir. Örneğin sistemler sahadaki cihazlardan toplanan verilerin kontrol merkezine aktarılmasında yaşanan protokol uyumsuzluğunu gidermek durumundadır. Söz konusu protokol çeşitliliğindeki çokluk nedeniyle cihaz ve kontrol sistemleri çoğu zaman aynı dili konuşmaz. Örneğin PROFINET ve PROFIBUS, PLCler ve SCADA sistemlerinde yaygın olarak kullanılan protokollerken sayaç, VFD gibi saha cihazları çoğunlukla Modbus protokolü kullanarak haberleşir. Bu dönüşüm meselelerini sistemi güncelleştirerek aşmak demek, eski tip cihazlar artık kullanılamaz demek değildir. IIoT’nin güzel tarafı, mevcut cihazlardan işletimi optimize etmede daha iyi faydalanabilmek, fakat bunu yaparken büyük maliyetler yüklenmek zorunda kalmamaktır. 

 

PROFINET/PROFIBUS Ağlarına Cihaz Bağlarken Ortaya Çıkan Temel Sorunlar

Farklı protokoller kullanan farklı cihaz, makine ve ağları bağlamak, firmalar için birtakım zorluklar ortaya çıkarır. Gelin, cihazlarınızı özellikle bir PROFINET veya PROFIBUS ağına bağlarken elinizde bulunacak farklı seçeneklere yakından bakalım. Her seçeneğin kendisine has zorluklarla geldiğini de not etmeden geçmeyelim. 

Kablolama Zorluklarını Artıran Merkezi PLC Modülleri

​Bir merkezi yönetim mimarisinde cihazlar doğrudan PLC’ye bağlanır, PLC’nin Modbus üzerinden haberleşebilmesi için ise PLC modülleri eklenir. Bu tip bir mimari kablolama zorluklarıyla, ve neticede ek bir PLC modülünün getirdiği yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalır. Masrafları daha da artıran, protokol uyumsuzluklarıyla uğraşmak için geniş bir protokol bilgisine sahip deneyimli yazılımcılara dair ortaya çıkan ihtiyaç olur. Bu kişilerin konfigürasyon ve bakım sorunlarını çözebilecek kapasitede de olmaları gerekir.

Ekipman Masraflarını Artıran Cihaz Yenileme

Eski tip cihazların bir PROFINET veya PROFIBUS ağına bağlanması için, cihazların doğrudan PROFINET veya PROFIBUS üzerinden haberleşebilmelerini sağlayacak haberleşme kartları kullanmak gerekir. Öte yandan bu seçenek, özellikle yüzlerce, hatta binlerce cihazın yenilenmesini gerektirecek büyük ölçekli ağlar için katlanılamayacak maliyetler doğurur. Buna ek olarak bir diğer sıkıntı, bir PLC’ye bağlanabilecek PROFIBUS slave ID sayısının da kısıtlı olmasıdır. 

Mühendislik Masraflarını Artıran Küçük PLC'ler

Ana işlemleri üstlenen PLC’ler ile eski tip cihazlar arasına protokol dönüşümü için daha küçük PLC’ler koymak da, cihazlarınızı PROFINET veya PROFIBUS ağlarına bağlarken kullanılabilecek bir seçenektir. Öte yandan bu tip bir dağınık ağ mimarisi kodlama ve sorun giderme için çok yüksek kabiliyetli yazılımcılar gerektirir. Bir sistemde kesinti yaşandığında protokollere aşina olmayan personel, çoğu zaman sorunun kaynağını bulmak için çok zaman harcamak zorunda kalır. 

​Moxa’nın Protokol Ağ Geçitlerini Bağlanabilirlik Çözümü Olarak Seçmenin 3 Temel Faydası

Bu sürecin zorluklarına aşina olan Moxa, endüstriyel otomasyon alanındaki uzmanlığıyla ihtiyaçlarınız için en uygun çözüm olacak protokol ağ geçitleri geliştirmiştir.

Maliyet Etkinlik ve Esneklik

Bağımsız protokol ağ geçitleri, protokol dönüşümü meselelerini aşmanın yanı sıra mevcut ekipmanlarınızın da kullanım ömrünü uzatarak maliyetlerinizi düşürdüğünden, en iyi protokol dönüşümü çözümüdür.

​Daha Hızlı ve Daha Kolay Konfigürasyon

Konfigürasyon zahmetli bir iştir. Moxa ise piyasaya sürmeden önce, sunduğu protokol ağ geçitlerinin kolay kurulup kullanılabildiğinden emin olur. 

Daha Az Duruş Süresi

Protokol ağ geçitlerindeki yerleşik sorun giderme araçları, yöneticilerin kesintilerin temel sebeplerini çabucak tespit edebilmelerine yardımcı olur. Böylece sistem duruş süresi düşürülür. 

Önerilen Ürünler

MGate 5103
1-port Modbus RTU/ASCII/TCP/EtherNet/IP – PROFINET Ağ Geçitleri

  • PROFINET I/O cihaz desteği
  • Modbus RTU/ASCII/TCP master/slave desteği
  • EtherNet/IP adapter desteği
  • Web tabanlı kurulum aracı üzerinden kolay konfigürasyon
  • Yerleşik sorun giderme araçlarıyla hızlı bakım

MGate 5111
1-port Modbus/PROFINET/ EtherNet/IP – PROFIBUS Slave Ağ Geçitleri

  • PROFIBUS DP V0 slave desteği
  • Modbus RTU/ASCII/TCP master/slave desteği
  • EtherNet/IP adapter/ PROFINET IO cihaz desteği
  • Web tabanlı kurulum aracı üzerinden kolay konfigürasyon
  • Yerleşik sorun giderme araçlarıyla hızlı bakım

Peki ya diğer protokoller?


PROFIBUS, PROFINET, EtherNet/IP, DNP3, J1939, DF1 gibi birçok farklı protokol desteğine sahip çözümü yine Moxa MGate ailesinde bulmak mümkün.
İhtiyacınıza uygun ürünü bulmak için Moxa Endüstriyel Ethernet Ağ Geçitleri sayfamıza bir göz atın, veya aşağıdaki butona tıklayarak bize ulaşın.