TEKNİK YAZI

USB Portlu Uç Cihazlar, PC Gerektirmeden Ağa Nasıl Bağlanır?

İhtiyaç: Çok sayıda USB cihazına TCP/IP bağlantısıyla birden fazla sunucudan erişim 

Artık yapabilirsiniz: Multihost bağlantı destekli TCP/IP özellikli USB çoklayıcılarla, USB cihazlarınızdan alınan bilgilere birden fazla PC’den ulaşın, hangi PC’nin hangi bilgilere erişebileceğini belirleyin. 

Önerilen: AnywhereUSB/5M; AnywhereUSB/14

İhtiyaç: Daha küçük, merkezden yönetilebilen Point of Sale (POS) istasyonları oluşturma

Artık yapabilirsiniz: Satış noktasından PC’yi çıkarın. IP üzerinden USB teknolojisiyle sisteminizi sadeleştirerek PC masrafından tasarruf edin ve satış noktalarının kapladığı alanı küçültün. 

Önerilen: AnywhereUSB/2, AnywhereUSB/5, AnywhereUSB/14

Sisteminizde alandan tasarruf mu etmek istiyorsunuz? Özellikle perakende satış noktalarında POS istasyonları küçüldükçe, ürün sergilenebilecek alan ve dolayısıyla da potansiyel ciro artar. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da yapılan bir uygulamada her bir mağazada üç satış noktası bulunan bir mağaza zinciri için daha kompakt POS istasyonları oluşturmak arayışına girilmiştir.  Sadece daha kompakt istasyonlar değil, aynı zamanda her istasyonu merkezden daha kolay yönetebilmek de uygulama amaçları arasında yer almaktadır. ​​

​Bu talebe karşılık POS sistem üreticisi Digi’nin AnywhereUSB/5 TCP/IP özellikli USB çoklayıcısı denenmiş ve bu cihazın her POS istasyonunda PC veya dumb terminal yerine geçebileceği görülmüştür. Özel yazılım sürücüleri, tüm işlemlerin IP üzerinden USB (USB over IP) teknolojisi yoluyla gerçekleştiği merkezi ofis sunucusunda yüklüdür. Her POS istasyonu bir AnywhereUSB içerir, bu cihaz ise standart bir TCP/IP bağlantısı üzerinden LAN’a bağlıdır. Hepsi USB cihazları olan barkod tarayıcı, kredi kartı okuyucu, fatura yazıcı, bilgi ekranı ve alfa-numerik yazarkasa AnywhereUSB’ye bağlıdır. AnywhereUSB’nin her portu, yerel olarak merkezi ofis sunucusunda bağlı gibi görüntülenebilmektedir.

AnywhereUSB kullanımı ile aynı zamanda merkezi yönetim avantajı da elde edilir. Merkezi yönetim, beraberinde sistem güvenliğini artırırken IT desteği ihtiyacını da azaltır. Her POS istasyonunda PC yerine AnywhereUSB kullanılması kullanıcı müdahalelerini de en aza indireceğinden, veri tahrifat veya onaysız değişiklik riskini de düşürecektir. Sistemde ise çok sayıda PC yerine yalnızca tek bir sunucuda bakım ve güncelleştirmeye ihtiyaç olacaktır. Bu uygulamada, sistem yedekliliği de kolayca sağlanabilir: Sunucunun çökmesi durumunda ağ üzerindeki başka bir sunucu kolaylıkla devreye girebilir ve sistemdeki kesinti süresini en aza indirebilir. 

Sistemlere büyük kolaylık sağlayan AnywhereUSB Ethernet özellikli USB çoklayıcılarının bir başka avantajı ise konfigürasyon kolaylığıdır. Cihaz konfigürasyonunun simülasyon videosu için tıklayınız.

Su, nem, sıcaklık, uzaklık gibi koşulları ölçmede de USB sensörler tercih edilebilir. Bu durumda USB sensörler iki kısıtlayıcı özelliğe sahiptir: 5m kablo uzunluk sınırı ve yetersiz USB port sayısı. Bu gibi uygulamalarda da AnywhereUSB TCP/IP özellikli USB çoklayıcıların kullanımı son derece avantajlıdır. Modellerine göre 14’e kadar sayıda farklı USB cihazını AnywhereUSB’ye bağlamak ve merkezi bilgisayardan uzağa koymak mümkündür. Buna ek olarak, ağınızın üzerinde birden fazla AnywhereUSB olması da cihazların performansında düşmeye yol açmaz. AnywhereUSB portlarına bağlanan herhangi bir USB cihazı, bilgisayarınıza doğrudan bağlanmış gibi görünür. Sahada birçok uç USB cihazının bulunduğu sistemlerde AnywhereUSB kullanımı, uç cihazların yerleşiminde sisteme büyük esneklik kazandırır.

AnywhereUSB TCP/IP Özellikli USB Çoklayıcı’ların sağladığı avantajlar, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Ethernet-USB çoklayıcı özelliği  ile USB cihazları PC gerektirmeden kolayca LAN’e bağlanabilir
  • IP üzerinden USB özelliği ile 5 metrelik USB kablo mesafe kısıtlamasını kaldırır
  • Sunucu bilgisayar güvenli olarak uygulama alanından uzaktaki bir sistem odasında muhafaza edilir
  • TCP/IP bağlantısı üzerinden cihazlara erişim ve izleme sağlanır
  • Daha az sayıda PC ve kolay işletim sayesinde IT masrafları düşürülür
  • E-fatura, POS, endüstriyel uygulamalar, erişim kontrolü, mobil uygulamalar gibi farklı alanlarda kullanılabilir
  • En güncel Windows sürümlerine kadar destekler