Otomatik Baudrate Tespitiyle Kolay Seri Fiber Dönüşümü

Seri Cihaz Bağlantılarının Kaçınılmaz Sıkıntılarıyla Baş Etmek

Eski tip seri haberleşme sistemlerini yenilemek uzun ve meşakkatli bir iş olabilir. En başta, IP tabanlı teknolojinin üstün gelmesi nedeniyle çoğu acemi yazılım mühendisi RS-232/422/485 seri bağlantılara yabancıdır. İkincisi, seri haberleşme konusunda yeterli bilgiye sahip mühendisler için dahi bir seri portun baudrate kullanımını belirlemek oldukça zaman alıcı bir işlemdir. Bunun nedeni, doğru baudrate’i bulana kadar her bir seçeneği teker teker denemelerinin gerekmesidir. 

Farklı veri aktarım hızı, veri formatı ve handshake mi söz konusu? Otomatik baudrate tespiti sayesinde sorun değil!

Çoğu eski tip cihaz, eski sistemlerde baudrate, veri formatı veya handshake’te (cihazlar arası el sıkışma) yeniden yapılandırmaya izin vermiyor. Moxa’nın seri – fiber çeviricileri ise otomatik baudrate tespiti özelliğine sahip olduğundan, çoğu cihazla tak-çalıştır bağlantı sağlıyor.

RS-232/422/485 – Fiber Çeviriciler

TCF-142 Serisi

  • “Halka” topolojisi veya “noktadan noktaya” aktarım
  • Multi mode’da 5 km, single mode’da 40 km’ye uzanan RS-232/422/485 aktarımı
  • Sinyal karışma oranını düşürür

Üç Yönlü RS-232/422/485 - Fiber Çeviriciler

ICF-1150 Serisi

  • 3-yönlü haberleşme: RS-232, fiber ve RS-422/485
  • Pull-up/down direnç değeri ayarlamak için döner anahtar
  • Multi mode’da 5 km, single mode’da 40 km’ye uzanan RS-232/422/485 aktarımı

Uzun Vadede Güvenilir Seri Çözüm Partneriniz Olma Yükümlülüğü

Moxa, seri haberleşme çözümlerine dair müşterilerine bir takım vaatlerde bulunuyor: 

​Seri Çözümlerin Sürekli
Tedariki

Moxa, en az 2025 yılına kadar seri cihaz sunucuları, seri çeviriciler, PCIe/UPCIseri kartlar ve endüstriyel USB çözümleri de dahil seri haberleşme çözümlerini istikrarlı biçimde tedarik etmeye devam edeceğine söz veriyor. 

Sürücü/İşletim Sistemi
Desteğinin Devamlılığı

Moxa Windows 10 ve 2017’nin ilk çeyreğinde çıkacak olan Linux 4 de dahil yeni işletim sistemlerine destek sağlamaya devam edeceğine söz veriyor.  Böylece müşterileri için en üst düzey esneklik ve birlikte işlerliği güvence altına alıyor.

Çözüme
Erişebilirlik

2003’ten bu yana Moxa Türkiye Ana Distribütörlüğüne devam eden GSL Mühendislik, uzman kadrosu, TSE belgeli teknik servisi, ve Moxa ürünlerinde sahip olduğu bilgi birikimiyle seri haberleşme çözüm ihtiyacınıza tam destek veriyor.

İlgili Kaynaklar

RS-485, sinyalin maruz kaldığı daha az elektromanyetik girişimin büyük bölümü bu aktarım yoluyla elimine edilebildiğinden uzun mesafeli seri haberleşme için iyi bir seçimdir. Basit bir RS-485 ağı bir master ve 32’ye kadar slave cihazdan oluşur. RS-485 half-duplex haberleşme kullandığından– yani, hem gönderi hem de alımda aynı iki tel kullanıldığından –hangi tarafın aktarım yapabileceği sistemde bir şekilde kontrol edilebilmelidir. Bu teknik yazıda Otomatik Veri Yönü Kontrolü (Automatic Data Direction Control, ADDC) konsepti sunulmakta, nasıl çalıştığı anlatılmaktadır: