UYGULAMA ÖRNEĞİ

Makine Üretim Tesisi Robotik Tezgah Besleme Sistemi

Sektör: Robotik

Proje Adı: Türkay Tarım Makinaları Üretim Tesisi Robotik Tezgah Besleme Sistemi

Tarih:  Nisan 2021

Uygulayan: Eriş Makina

Uygulama Hakkında

Robot teknolojilerini CNC uygulamalarına entegre ederek insan gücünün daha verimli kullanılmasını sağlayan Eriş Makina, bu projesinde Türkiye’nin köklü tarım makinası üreticilerinden Türkay Tarım Makina’larına akıllı tezgah besleme çözümü olan Tendvision’u sunmuştur. Bu, kendi kendine dengede durabilen her türlü iş parçasını herhangi çeşit bir makinaya besleyebilen, alana göre tasarlanabilen, akıllı kamera yazılımı ve kullanıcı ekranı da sağlayan bir robot çözümüdür.

CNC işleme makinaları genelde kütle üretimi olan ve durmaksızın üretim yapan makinelerdir. Bu sebeple bu makinelerin sürekli hammadde ile beslenmesi gerekir. Bu besleme işlemini ise manuel olarak operatörler yapar. Kurulan Tendvision sisteminde operatör konveyör bant üzerinden robota hammadde yüklemesi yapar. Daha sonrasında robot, kendi üzerinde bulunan kameradan aldığı konum bilgisi sayesinde hammaddenin yerini tespit ederek belirli aralıklarla CNC işleme makinesini besler. İşlenmiş malzemeyi ise tekrar CNC makinesinden alarak istifler. Bu sayede,

  • Operatörün CNC işleme makinesinin hammadde ihtiyacına ve işlenen malzemelerin istiflenmesini sürekli kontrol etmesine gerek kalmaz,
  • Operasyon süreklilik kazanmış olur ve üretimde verimlilik sağlanır.

Bu kritik haberleşme sisteminde;

  • Robotun anlık verilerinin sağlıklı biçimde alınması,
  • Sistemin çalışma yapısının her an her yerden kontrol edilebilmesi,
  • Kontrol panosunda bulunan kontrolörlerin mevcut konfigürasyon ayarlarının gerektiğinde değiştirilebilmesi büyük önem taşır.


Bu robot sisteminin sağlıklı haberleşme ihtiyacına GSL, Robustel’in çok sayıda port ve çeşitli arayüz seçenekleri sunan, yüksek hız ve düşük maliyet avantajlarına sahip R1520 Serisi ve Robustel Cloud Manager Service (RCMS) bulut platformu ile cevap vermiştir. 

GSL Çözümü

​GSL bu projeye ürün tedarik ve kurulum desteğiyle katkıda bulunmuştur. R1520 router‘a bağlı olan Tendvision, üzerinde bulunan kamera ve endüstriyel PC ile tüm sistemin çalışma yapısı kontrol edebilir, gerektiğinde sistem ayarlarında değişiklikler yapabilir.

Bu projede Robustel R1520 ile birlikte sunulan RCMS bulut platformunun sunduğu RobustVPN özelliği kullanılarak uzaktaki herhangi bir konumdan makinenin başındaymış gibi tüm cihazlara ulaşılabilir, robotun anlık verileri gözlemlenebilir. Robot üzerindeki kameraya bağlanılıp sistemin ne durumda olduğu gözlemlenip, işleyişi izlenilebilir. Ayrıca endüstriyel PC’ye bağlanılarak kontrolör üzerindeki ayarlar görülüp, ihtiyaç durumunda uzaktan değişiklikler yapılabilir.​

​Uzak konumlarda bulunan kişisel bilgisayarlardan Tendvision sistemine Anydesk, Teamviewer gibi uzak masaüstü erişim uygulamaları üzerinden erişim sağlamak hem bilgisayarın performansını olumsuz olarak etkileyecek, hem de bağlantı hızında düşmelere neden olabilecektir. Projede RCMS’in sunduğu RobustVPN özelliğinden faydalanılması, endüstriyel PC’ye sanki yerel ağdaymış gibi bağlanabilmeyi sağladığından bu dezavantajlardan da kaçınılmış olur.

Kullanılan Ürünler

Bu projede kullanılan ürün grubu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın:

Projeniz mi var? Size yardımcı olalım: