UYGULAMA ÖRNEĞİ

Kaş Trafo Merkezi Otomasyon Projesi

Sektör: Enerji

Proje Adı:  Kaş Trafo Merkezi Otomasyon Projesi

Uygulama Tarihi: Şubat 2014

Uygulayan: Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.

Yeri: Kaş, Antalya

Uygulamanın Amacı:

Bölgede, 60 elektrik dağıtım istasyonunda toplanan bilgilerin Antalya’da bulunan SCADA merkezine aktarılması ihtiyacı üzerine projelendirme süreci başlatıldı. Sektörde birçok EDAŞ projesine katkıda bulunan GSL Mühendislik’e ulaşılması sonucunda, ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, kablolama maliyetini elimine edecek, kurulumda minimum zorluk çıkarılacak 3G Router ürünlerinin kullanılmasında karar kılındı. Projede, 60 farklı elektrik dağıtım istasyonunun her birinde 1 adet Inhand IR691WH01 3G Router kullanıldı. 3G router, istasyonlarda bulunan RTU biriminden alınan bilgileri merkeze aktarmak üzere yapılandırıldı.

Inhand InRouter 691 modelinin tercih edilmesinde, bu cihazların IPSec, SSL, PPTP, L2TP, GRE gibi tüm standart VPN türlerini destekliyor olması, dolayısıyla ağ güvenliğini en üst düzeyde sağlayabilmesi büyük rol oynadı. Ayrıca, ağa zahmetsiz müdahale imkanı sunması, kontrol ve yapılandırmanın muadil ürünlere göre oldukça kolay olması da Inhand marka 3G router seçiminde önemli bir etken oldu.

Kullanılan Ürünler
3G Yönlendirici: InRouter 691WH01

​GSL Nasıl Katkıda Bulundu:

GSL Mühendislik, ilk aşamada uygulamanın tasarımında teknik destek ve danışmanlık sağlayarak projenin geliştirilmesine katkıda bulundu. Daha sonra ise saha üzerinde 3G yönlendiricilerin kurulumu ve yapılandırılmasında aktif rol aldı. Enerji sektöründe gün geçtikçe artan deneyimi sayesinde GSL Mühendislik, elektrik dağıtım projelerinin tedarik ve tasarımında aktif faaliyet göstermeye devam ediyor.

GSL Mühendislik katkılarıyla, 2013 yılında 35 ilde uygulanmıştır.