I/O Verilerinizi OT ve IT Sistemlerine Taşıyın​

Smart I/O ile daha verimli işletim​

I/O Verilerinizi Buluta Aktarın​

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ne (IIoT) gittikçe daha fazla saha cihazı bağlanmasıyla bu “nesneleri” sürekli internete bağlı tutma ihtiyacı, insan müdahalesi olmadan sürekli bağlantı sağlayabilen ağ ürünlerine ek bir değer kazandırdı. I/O verilerinizi bulutta kolay ve zahmetsizce depolayabilmek için önce I/O verisini yerel katmandan çekmeniz (bkz. Şekil 1), ardından uygun protokole dönüştürmeniz gerekir. Tüm veriler aktarıma hazırlandıktan sonra, son adım olarak veriler OT platformunuza (Özel Bulut) ve/veya IT platformunuza (Genel Bulut) taşınmalıdır.

 

Moxa’nın IIoT Smart I/O Çözümleri

Sahadan Veri Çekme

Nesneleri IIoT'ye bağlarken, çok çeşitli protokollerle karşılaşırsınız. Moxa'nın Smart I/O teknolojisi I/O verilerini almak için, OT ekibi için Modbus/TCP ile EtherNet/IP, ve IT ekibi için SNMP ve RESTful API gibi, en çok kullanılan protokolleri destekler. Moxa Smart I/O, hem IT hem de OT ekibinin aynı I/O cihazından verileri kullanışlı biçimde alabilmesini sağlar.

Veriyi OT'ye (Özel Bulut) Taşıma

Özel bulutlar, IT departmanının kontrolü altındaki bir kurumsal güvenlik duvarı içinde uygulanır. Yerel nesneler bir kez bağlandığında, Moxa'nın MX-AOPC UA Suite yazılımı, Smart I/O cihazlarından gerçek zamanlı veri alarak bu verileri OPC UA standardına dönüştürür. OPC UA, SCADA'ya veri göndermek (özel bulut üzerinden) veya AMQP yoluyla başka bir hizmet sağlayıcıya veri yollamak (genel bulut üzerinden) için Endüstri 4.0 uygulamalarında yaygın olarak kullanılan güvenli bir standarttır.

Veriyi Genel Buluta (IT) Taşıma

​Smart I/O'yu genel bulut platformuna bağlamak, veri toplama ve ön işleme için bir IIoT ağ geçidi gerektirir. Genel bulutlar bir şirketin sunucular, veri depolama ve uygulama gibi hizmetler için Microsoft Azure gibi başka bir "bulut servis sağlayıcısı"ndan destek aldığı bir bulut bilişim şeklidir.

Moxa Endüstriyel I/O Modüller

Endüstriyel otomasyon uygulamalarının yenilikçi bir çözüm sağlayıcısı olarak Moxa, endüstriyel otomasyona yönelik geniş bir I/O ürün yelpazesine sahiptir. 2006’da Akıllı I/O metodolojisini bu sektöre tanıtan ilk firma Moxa olmuştu. Günümüzde ise Moxa, yenilikçi teknik uzmanlığını, uzak I/O modüllerini daha da iyi bir çözüme dönüştürmede kullanıyor.

Akıllı I/O konsepti üç ana unsurdan oluşuyor: Tekrar aktarım özelliklerine sahip push fonksiyonu, yapılandırılabilir mantık kontrolü, ve hepsi-bir-arada tasarım. Bu Akıllı I/O çözümü IT ve yapay zeka teknolojilerini otomasyon dünyasına daha fazla olanak sunmak üzere birleştiriyor. Endüstriyel otomasyonda yılların birikimine sahip Moxa’nın çözümleri fabrika otomasyonu, güvenlik, telekom, akıllı ulaşım sistemleri, petrol ve doğal gaz ve enerji sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Moxa’nın Akıllı Uzak I/O modüllerini incelemek için tıklayın. Moxa’nın uzak otomasyona dair yazılım çözümlerini ise buradan inceleyin. 
 

Moxa IIoT Çözümleri

Büyük hacimli I/O sinyal verisini IIoT uygulamaları için toplamak söz konusu olduğunda, Moxa’nın akıllı I/O çözümleri veri toplamayı verimli hale getiriyor. IIoT uygulamalarına ve bu alandaki Moxa çözümlerine dair daha fazla bilgi almak için tıklayın:

Endüstriyel Nesnelerin İnternetine İlk Adım: Uç Cihaz Entegrasyonu

Moxa'dan Örnek Uygulamalar

  • “Hizmet Olarak Enerji Tasarrufu”: Hipermarkete Akıllı Bir HVAC (Isıtma, Havalandırma & İklimlendirme) Sistemi (Yer: Tayvan) 
  • Enerji Depolama Denetim Sisteminde Büyük Veri Toplama ve Analizi (Yer: ABD)
  • Mikro Şebekelere Yedek Güç Sağlayan, Bağlı “Hizmet Olarak Yakıt Hücresi (Yer: Tayvan)
  • Su ve Atık Su Uzaktan Denetim Sistemlerinde Yerel Zeka (Yer: Finlandiya)