Moxa Türkiye

Moxa ICF-1280I Serisi

2-port endüstriyel PROFIBUS-to-fiber converter

 • Sıfır zaman kaybı ile fiber ring yedeklenmesi
 • Tüm fiber ağdaki problemlerin tek bir cihaz üzerinden tanı ve teşhisi
 • Maksimum 12 Mbps iletim, otomatik baudrate tanımlanması  
 • İletim hattının korunması: Bozulmuş paketler tespit edilir ve sonraki istasyona gönderilmez.
 • Fiber inverse fonksiyonu
 • Röle çıktısı ile alarm 
 • 2 kV galvanik izolasyon koruması 
 • Yedekli çift besleme (ters kutup bağlantı koruması)
 • 45 km’ye kadar PROFIBUS iletim mesafesinin uzatılması
 • ICF-1280I-M-ST: Endüstriyel PROFIBUS-to-fiber çevirici, Multi-mod, ST konektörlü, 0 ila 60°C çalışma sıcaklık aralığı
 • ICF-1280I-M-ST-T: Endüstriyel PROFIBUS-to-fiber çevirici, Multi-mod, ST konektörlü, -40 ila 75°C çalışma sıcaklık aralığı 
 • ICF-1280I-S-ST: Endüstriyel PROFIBUS-to-fiber çevirici, Single-mod, ST konektörlü, 0 ila 60°C çalışma sıcaklık aralığı
 • ICF-1280I-S-ST-T: Endüstriyel PROFIBUS-to-fiber çevirici, Single-mod, ST konektörlü, -40 ila 75°C çalışma sıcaklık aralığı
ICF-1280I serisi endüstriyel PROFIBUS – Fiber çeviriciler PROFIBUS sinyallerinin fiber optik kablolar ile daha uzak mesafelere taşınmasına imkan sağlar. Çeviriciler ile multi-mode fiber kablo ile 4km, single-mode fiber kablo ile 45km’ye kadar iletim yapabilmektedir. 2 KV  izolasyon koruması ve ikili besleme girişi ile kesintisiz ve güvenilir haberleşme sunar.
 

​​Uzaktan Fiber Tanılama

Fiber optik kablolama genellikle uzun mesafeli haberleşmeye yönelik yapılır, ve fiber kablonun gerekli kalitede olduğunu doğrulamak için bir fiber optik test kalemi kullanılır. ICF-1280I serisi, sunduğu Uzaktan Fiber Tanılama (Remote Fiber Diagnosis) fonksiyonuyla, DIP switch ayarları kullanarak bu test kalemi ihtiyacını ortadan kaldırır. Uzaktan Fiber Tanılama özelliğinin sunduğu iki temel fonksiyon vardır: (1) Çeviricide hangi tarafın (Tx veya Rx) sorunun kaynağı olduğunu belirleme; (2) herhangi bir çeviriciden tüm topolojide  bulunan fiber bağlantıların denetimi. Fiber kablolardaki anormallikler, çeviriciye bitişik bir yerde ortaya çıkmasa dahi otomatik olarak tespit edilerek LED göstergelerince belirtilir. Uzaktan Fiber Tanılama, fiber kablolama ve yönetimini kolaylaştırırken aynı zamanda herhangi bir çeviriciden tüm topolojideki fiber bağlantıları denetleme imkanı sunduğundan, sorun giderme süresini de büyük ölçüde kısaltır. 

Yedekli Halka Topolojisi

ICF-1280I serisi PROFIBUS-fiber çeviriciler, PROFIBUS cihazlrı yedekli bir fiber halka topolojisine bağlayabilir. Tüm ICF-1280I çeviricilerin Yedekli Halka modunda konfigürasyonu için DIP switch kullanılır. Bir PROFIBUS master cihaz bir çeviriciden diğer PROFIBUS slave cihazlara bir sinyal gönderdiğinde, sinyal ilk çeviriciye geri dönüp sonlanana kadar halka üzerindeki tüm çeviricilere gider. Yedekli halka yapısı, paket kaybını ve sıfır kesinti süresini güvenceye alır.

PROFIBUS Arızalarında Tüm Ağa Yayılma Engeli

Bir PROFIBUS cihazı arızalandığında veya seri ara yüzde bir aksaklık olduğunda, elektriksel gürültü ortaya çıkarak bus arızasına neden olur. Alışılmış çeviriciler gürültü sinyallerini fiber kablo üzerinden diğer çeviricilere de aktarır. Bu durum iki bus arasındaki veri haberleşmesini aksatmakla kalmaz, tüm sistemin haberleşmesini de sekteye uğratır. Böyle bir durumda tüm PROFIBUS ağı kesildiğinden sorunun kaynağı olan cihazı tespit etmek kolay olmaz. ICF-1280I serisi çeviriciler, böyle bir durumu önleyebilmek için gürültü sinyallerini tespit ederek tanıyan bir mekanizmaya sahiptir. Bir tarafta bus arızası olduğu takdirde gürültü sinyali ICF-1280I çeviricilerden geçerek diğer bus segmentlerine yayılamaz. Bunun yanı sıra, ICF-1280I çeviriciler saha ekibine sorunun kaynağını işaret etmek için bir alarm da tetikler. 

Fiber Sinyal Gücü Tanılama

Bazı durumlarda fiber optik portun alıcı seviyesini, cihaz çalışırken bağlanabilen bir voltmetre ile ölçmek gerekebilir (bu durum veri aktarımını etkilemez). Ölçüm voltmetreyle yapılarak floating yüksek empedans analog input kullanan bir PLC üzerinde okunabilir, bu da aşağıdakileri gerçekleştirebilmenizi sağlar:
1. Gelen optik gücü daha sonraki ölçümler için kaydetmek (örneğin yıllanma veya hasar gösterebilir)
2. İyi/kötü testi yapmak (sınır değer)