Farklı Protokoller Arasında Dönüşüm için Zahmetsiz Ağ Geçitleri

Endüstriyel Ethernet ağ geçitleri sayesinde protokol dönüşümü, böylece de otomasyon sistemlerinin çok çeşitli otomasyon protokolleriyle entegrasyonu mümkündür. Öte yandan konfigürasyon ve bakıma harcanan zaman çok arttığı takdirde, aşağıdakileri sunan zahmetsiz bir Modbus ağ geçiti kullanarak zaman ve emekten tasarruf etmek mantıklı olacaktır:

  • Kullanıcı dostu web konsol ile hızlı kurulum
  • Dahili denetleme ve teşhis araçlarıyla kolay bakım
  • Kesintisiz işletim için güvenilir performans

Çözüm: Endüstriyel Ethernet Ağ Geçitleri

Modbus TCP, EtherNet/IP, PROFIBUS, PROFINET, Modbus RTU,
​ve daha fazlasını kolaylıkla dönüştürün.

Uygulamalar

Kullanıcı Dostu Web Konsol ile Hızlı Kurulum

İki protokol arasında dönüşümün zorlukları sizi bezdirmesin. Moxa’nın MGate serisi ağ geçitleri, kullanıcıları tüm kurulum sürecinde adım adım yönlendiren web konsol üzerinden yapılandırılabilir. Tek ihtiyacınız olan Ethernet porta ve web tarayıcısına sahip bir bilgisayardır. Web konsol üzerinden konfigürasyonun ne kadar kullanıcı dostu olduğu, yakın zamanda yapılan bir Kontrol Mühendisliği anketinde web konsolu en sevilen protokol dönüşümü çözümü seçen mühendisler tarafından da ortaya konmuştur. Burada belirtildiği üzere, konfigürasyon ve kurulum söz konusu olduğunda, tek gereken Ethernet ve web tarayıcısına sahip bir bilgisayardır. Ek yazılım ihtiyacı bulunmaz, Windows-tabanlı bir araç ise çevrimdışı yapılandırma tercih edenlere ücretsiz olarak sunulmaktadır. MGate serisi ağ geçitleri, “2015 Engineer’s Choice Award” ödülünü kazanmıştır.

Protokol Analizörü ve Arıza Alarmı ile Kolay Bakım

Protokol Analizörü

Moxa MGate serisi ağ geçitleri, cihazdan geçen tüm komut ve yanıtları kaydeden, böylece kullanıcılara ağ kesintilerinin kaynağını tespit etmede yardımcı olan dahili bir protokol analizörüne sahiptir. Bağlantı koptuğunda, kesinti öncesi ne gerçekleştiğini bilmeden kesintinin nedenini bulmak zordur. Bu noktada protokol analizörünün kayıtları yardımıyla, Modbus RTU slave’den ağ geçidine yanıtın neden ulaşmadığı saptanabilir.

Arıza Alarmı

Ethernet bağlantısı için otomatik röle çıkışı uyarısı ve güç girişi durumu, saha üzerinde hızlı sorun giderme için bakım personeline kolay bir yol sunar. 

Kesintisiz İşletim için Güvenilir Performans

Kritik endüstriyel uygulamalarda tek bir bağlantıda meydana gelebilecek bir aksaklık dahi işletim verimliliğini etkileyebilir. Moxa’nın endüstriyel tip ağ geçitleri zorlu ortam koşullarına dayanmak üzere tasarlanmasının yanı sıra, tehlikeli ortamlarda kullanım için sertifikalıdır (ATEX Zone 2, Class 1 Division 2, IECEx). Cihazlar -40 ila 75°C geniş çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir (piyasada mevcut en geniş aralık; yalnızca bazı modeller destekler); ve güvenilir performans için yedekli bir güç kaynağı bağlanabilecek çift güç girişi bulunur. Buna ek olarak Moxa ağ geçitleri, PROFIBUS & PROFINET International (PI), Open DeviceNet Vendors Association (ODVA™), ve Modbus Organization (Modbus.org) gibi sektörün önde gelen çeşitli kuruluşları tarafından da tanınmaktadır.