Endüstriyel Ağlarda Siber Güvenlik

Endüstriyel siber güvenliği, işletimde verimi düşürmeden güçlendirin

Endüstriyel Kontrol Sistemi (EKS)

Şirketler Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) sunduğu yeni fırsatlardan yararlanırken, dijitalleşme de endüstri dünyası için kilit bir girişim haline geldi. Dijitalleşme, endüstriyel kontrol sistemi (EKS) piyasasının son yıllarda hızla gelişmesine neden oldu. Esasen, EKS ağları fiziksel olarak izole ve bu nedenle siber saldırılara karşı neredeyse tamamen bağışıktır. Ancak son dönemde siber saldırıların karmaşıklık düzeyi de artmakta, bu durum hem IT hem de OT personelini endüstriyel siber güvenliği iyileştirecek çözümler üretmeye yöneltmektedir. Dolayısıyla endüstriyel siber güvenlik gereksinimlerini iyi kavramak, işletmelerin siber güvenlik risklerini düşürmelerine yardımcı olacaktır. 

siber güvenlik,endüstriyel ağlar,eks,iiot siber güvenlik

Endüstriyel Siber Güvenlik Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

​Endüstriyel siber güvenlik hakkında söylenegelmiş bazı efsaneler, tesislerinizi ve işletmenizi riske atabilir. Bu videoda endüstriyel siber güvenlik hakkında doğru bilinen yanlışları görebilir, bunların nasıl düzeltilebileceğini öğrenebilirsiniz. Endüstriyel ağlarınız  için derinlemesine savunma kavramını benimseyen güvenlik önlemleri inşa edebilir, sürekli işletimi ve personelinizin güvenliğini güvenceye alabilirsiniz. 

IT ve OT Yaklaşımları Arasındaki Önemli Farklar

siber güvenlik

Endüstriyel Siber Güvenlik Örnekleri

Endüstriyel haberleşmede 30 yılı aşkın deneyimiyle Moxa, bu bilgi birikimini müşterilerinin güvenli ağlar inşa etmelerine yardım etmede kullanıyor. Bunu, PLC’ler, SCADA sistemleri, fabrika ağları ve uzaktan erişim için koruma sunarak yapıyor.  Daha fazla bilgi için uygulama örneklerinin detaylarını inceleyin.

PLC ve SCADA Sistemlerini Koruyun

Müşteri: Petrol & doğal gaz hizmetleri sunan bir firma 

Zorluklar: Yüksek kapasiteli petrol ve doğal gaz boru hatları, durumları oldukça değişken olan, binlerce kilometreye uzanan yapılardır. Boru hatları yanında konumlanan pompa istasyonları, analizör ve PLC’lerle donatılmıştır. Müşteri, istasyonlar ile uzak SCADA sistemi arasında güvenli ve istikrarlı bir ağ bağlantısı kurmada zorluk çekmiştir. Bunun en büyük nedeni, PLC’ler ve I/O cihazlarında herhangi bir güvenlik özelliği bulunmaması olmuştur. 

siber güvenlik,endüstriyel ağlar,eks,iiot siber güvenlik

Fabrika Ağlarını Koruyun

Müşteri: Otomotiv parçaları fabrikası

Zorluklar: Bir oto yedek parça imalatçısı, fabrikada imalat süreçlerini dijitalleştirmek istemiştir. Kullanılan uç cihazlar, uyumlu kontrol ve veri toplama için EtherNet/IP protokolüyle çalışmaktadır. Bu fabrikada ağ altyapısının büyük ölçekli oluşu, fabrikada tüm cihazların denetimini ve ağ topolojisinin görsel bir dökümünü sağlamayı son derece zorlaştırmıştır. Buna ek olarak, dijitalleşmeyi sağlamak için sahadan ERP’ye ve hatta buluta tüm ağların birbirleri arasında da bağlantılı olması gerekmiştir. Bu dönüşüm için üretimde verimi düşürmeden güçlü siber güvenlik önlemleri almak son derece önemli olmuştur. 

siber güvenlik,endüstriyel ağlar,eks,iiot siber güvenlik

Uzaktan Erişimi Koruyun

Müşteri:CNC makine imalatçısı

Zorluklar: Ağ üzerinde kesinti süresini en aza indirmek, makine üretkenliğini artırır. Bu nedenle, mekanik preslerin lider üreticilerinden biri, daha iyi makine performansı sağlamak ve etkili sorun giderme için daha verimli ve zamanlı satış sonrası hizmet sağlamaya ihtiyaç duymuştur. Başta Windows tabanlı uzak masaüstü kontrolü (RDC) benimseyen makine üreticisi için güvenlik riskleri ve akabinde çıkan masraflar çok yüksek olmuştur. Kendi başına Windows tabanlı bilgisayar dahi güvenlik risklerine açık olduğundan, bilgisayar internete bağlandığında saldırı olasılığı daha da artmaktadır. 

siber güvenlik,endüstriyel ağlar,eks,iiot siber güvenlik

Endüstriyel Siber Güvenlik Kontrol Listeniz

Derinlemesine savunma önlemlerinden herhangi birini unutmadığınızdan emin olmak ve ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri seçmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz. Kontrol listesi ve önerileri indirmek için tıklayın. 

Güvenli Cihazlar

Güvenli Ağ Altyapısı

Güvenlik Yönetimi

Projeniz mi var? Size yardımcı olalım: