UYGULAMA ÖRNEĞİ

Ankara Esenboğa Havalimanı ILS-DME Sistemleri Projesi

Sektör: Ulaştırma

Proje Adı: Ankara Esenboğa Havalimanı ILS-DME Sistemlerinin Fiber Optik Hat Üzerinden Merkeze Aktarımı

Tarih: Aralık 2013

Yer: Ankara

Uygulama Amacı

Uygulamada, belirli koşullarda uçakların iniş esnasında devreye giren araç iniş sistemi (instrument landing system, ILS) ile uçaklarda bulunan mesafe ölçme cihazı (distance measuring equipment, DME) arasındaki haberleşmenin merkeze aktarımı amaçlanmıştır. ILS, özellikle uçakların erişebileceği maksimum irtifanın düşük olduğu veya sis, kar, yağmur gibi zorlu hava koşullarının bulunduğu durumlarda uçakların güvenli ve hatasız iniş yapabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Sistem, inişe 40 km kala ve pist üzerinde bulunan istasyonlar tarafından gönderilen sinyallere dayanır. Sinyaller, pilot görüşünü kısıtlayan durumlarda uçağa piste iniş için gerekli bilgileri sağlar.

Mevcut uygulamaya, pistler arasında bulunan bakır kablolama üzerinden gerçekleştirilen haberleşmenin, yedekli olmasına karşın kötü hava şartlarında sık sık kesilmesinden dolayı ihtiyaç duyulmuştur. Bu durumda, fiber hat üzerinden daha sağlam bir haberleşme sağlanması amaçlanmıştır. Kurulan haberleşme ağı, genel hatlarıyla aşağıdaki gibi özetlenebilir.

İleriki aşamada, farklı pistler ve havaalanlarında da aynı uygulamaya başvurularak tüm havaalanlarında zorlu koşullarda güvenli ve hatasız inişin garantiye alınması planlanmaktadır.

Akıllı ulaşım sistemleri, bu uygulamalardan yararlanan vatandaşların yaşam kalitesini yükseltir. Hava yoluyla ulaşımda yararlanılan akıllı teknolojiler de bunlara dahildir. Peki, yaşam kalitesini yükselten başka ne gibi akıllı şehir uygulamaları var? Şehirler, IoT ile birlikte nasıl bir dönüşüm geçiriyor? Bu yazımızda bu soruya cevap aradık:

2019’da Bir Akıllı Şehrin Anatomisi

Kullanılan Ürünler

Benzer bir projeniz mi var? Size yardımcı olalım: